Lajmet e Fundit

 1. “OLDTIMER FEST” ZBUKURON QYTETIN E PRIZREN-IT

  Për të 12-ën herë me radhë u organizu festivali i njohur OldTimer Fest. Ky është një manifestim ndërkombëtar dhe tradicional. Festivali është hapur të shtunën më 15 korrik dhe zgjati deri të dielën më 16 korrik. Për të vazhduar dy ditë të tjera në Shqipëri. Vizitorët e shumtë, ia kanë msyrë Prizrenit, jo vetëm për ti parë bukuritë e këtij qyteti, por për ti shijuar nga afër makinat e rralla të cilat janë prezantu në këtë festival. Rreth 20 automjete të rralla dhe specifike u prezantuan në këtë festival, kurse kurreshtja dhe entuziazmi nga adhuruesit e veturave nuk ka munguar as në këtë edicion të festivalit.

 2. FESTIVALI “INTO THE PARK” FILLON NE PEJE

  Vera 2017, është e stërmbushur me festivale të ndryshme në vendin tonë. Kështu më 14 korrik në Pejë filloj edicioni i gjashtë i festivalit të muzikës “Into The Park”. Ky festival, përveç muzikës e përkrah edhe ambientin, sjell muzikë alternative dhe eksperimentale për personat që performojnë këtë vit.

 3. MAKINA E PARE ELEKTRIKE NE KOSOVE NDERTOHET NGA 6 ANETARE 14-16 VJEC

  Në korrik të vitit 2016, gjashtë krijues të rinj të qendrës BONEVET në Gjakovë, tre djem dhe tri vajza, të moshës 14 deri në 16-vjeçare, pas përfundimit të shumë orëve, klasave dhe projekteve, filluan realizimin e idesë së tyre për ndërtimin e një veture elektrike. Ata u udhëzuan dhe u udhëhoqën nga mentorët më me përvojë në qendër, mirëpo e gjithë vendimmarrja dhe puna për krijimin e këtij projekti ambicioz ra mbi supet e këtyre adoleshentëve.

 4. FILLON "PRIFILMFEST"

  Më 13 korrik filluar nga ora 20:00, është hapur në mënyrë solemne festivali PriFilmFest. Hapja solemne është mbajtur paralelisht në dy lokacione, në Teatrin Kombëtar të Kosovës, në prani të shumë figurave të njohura nga bota e artit, filmit e muzikës si dhe në Sheshin “Zahir Pajaziti”. Filmi i cili e hapi edicionin e nëntë të këtij festivali ishte “T’padashtun”, nga regjisori Edon Rizvanolli, i cili njëherit ishte premierë për vendin tonë, pasi që është shfaqur ditë më parë premierë botërore në Evropë. Gjatë mbarëvajtjes së festivalit, filmat do të shfaqën në lokacionet e hapura por edhe në kinemanë ABC dhe në Teatrin Kombëtar të Kosovës. Këtë vit, PriFilmFest sjell dhjetra premiera vendore dhe ndërkombëtare.

 5. PERFUNDON ME SUKSES FESTIVALI I MUZIKES - NGOMFEST

  Festivali i muzikës NGOMfest erdhi me edicionin e shtatë, i cili është organizuar për herë të dytë në kalanë e qytetit të Prizrenit. Gjatë datave 6-9 korrik NGOM-i solli një program të gjerë muzikor me artistë të huaj dhe vendor, të ndarë në dy skena. Sipas traditës, natën e parë kishte hip-hop, të dytën rock muzikë dhe nata e fundit muzikë elektronike.

Me Shume