< Prev 1 2 3 438 39 40 Next >

MBAHET ME SUKSES TURNEU I PARE NDERKOMBETARE I BASKETBOLLIT PER FEMRA NE KOSOVE


    Dje në orën 16:00 në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë filloi turneu i parë ndërkombëtarë i basketbollit për femra në Kosovë. Në këtë turne morën pjesë katër skuadra: “Probet Prishtina” e cila është nikoqire dhe organizatore e këtij turneu, “Tirana” nga Tirana, “Nikshiq” nga Mali i Zi dhe “Rilski Sportist” nga Bullgaria.

   Në lidhje me këtë turne trajneri i skudrës nga Prishtina, Fidan Shatri theksoi se kjo është hera e parë që mbahet një turne i tillë në Kosovë dhe shumë i mirëseardhur dhe se për këtë organizim janë meritor klubi i tij së bashku me Federatën e Basketbollit të Kosovës si dhe Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Edhe kapitenia e skuadrës nikoqire, Ermelinda Shatri, u shpreh e kënaqur për organizimin e këtij turneu pasi që sipas saj është një mundësi e mirë për të parë se si qëndrojnë ato në krahasim me skuadrat nga vendet e rajonit.

më shumë...


TE JESH I MENCUR ESHTE NE MODE


“Kurrë nuk kam bërë asgjë aksidentalisht dhe asnjë nga shpikjet e mia nuk erdhën aksidentalisht, ato të gjitha ishin rezultat i punës.” Thomas A. Edison

më shumë...


GJENERAL MAJOR SALVATORE CUOCI -


Kur e takojmë një gjeneral ushtrie, zakonisht nuk mund të shmangim ndjenjën e respektit më të thellë. Fundja, grada e tyre është tregues i qartë i punës dhe arritjes së tyre. Për këtë arsye, është e lehtë të harrohet se përpara se të jenë gjeneral, ata janë qenie njerëzore që kanë familje dhe ndjenja. Duke pasur këtë parasysh, Revista For You pati nderin dhe kënaqësinë që të takonte gjeneral major Salvatore CUOCI, Komandantin e 22-të të KFOR-it, dhe të zhvillonte një intervistë me të. Nëse dëshironi që të dini se si ishte fëmijëria e tij dhe se cilat janë disa prej tipareve të tij personale, ne ju ftojmë që të lexoni intervistën ne vijim.

më shumë...


JEHONA LUMI - “NGA SKENA E TEATRIT NE SKENEN E MUZIKES”


Një vajzë modeste dhe mjaft e këndshme, fama nuk e ka ndryshuar aspak edhe pse karakterizohet si një artiste e vërtetë dhe e pëlqyer shumë nga publiku kosovar. Këto epitete i përkasin këngëtares Jehona Lumi e cila gëzon një mirënjohje të madhe nga kolegët e saj në estradën kosovare. Këngëtarja që njëkohësisht është edhe aktore e njeh skenën, e zotëron atë, e ndjen këngën duke kultivuar një shije të re tek audienca. Me zërin e saj karakteristik të fuqishëm por njëkohësisht edhe të ëmbël dhe me paraqitjen e saj freskuese në skenike tërheq të rinjtë kudo ku shfaqet. Ja se çka na tregon Jehona për muzikë, artin dhe dëshirat e saj.

më shumë...


LANSOHET MUZEU I PARE VIRTUAL I GRAVE AKTIVISTE PER TE DREJTAT E NJERIUT


Artpolis (Qendra për Art dhe Komunitet) lansoi Muzeun e parë Virtual të Grave Aktiviste për të Drejtat e Njeriut, në Teatrin Oda në Prishtinë.

më shumë...


EKSPOZITA HUMANITARE “EXPLORE KOSOVO”, UNIFIKOI VECANTITE ARTISTIKE TE KATER FOTOGRAFEVE


Bukuritë nga pjesë të ndryshme të Kosovës, ishin bashkuar në një hapësirë të vetme, në ekspozitën humanitare “Explore Kosovo”, që u hap në Prishtinë. Kjo ekspozitë theksonte veçantitë artistike të katër fotografëve të shquar, të cilët kishin bashkuar punën e tyre për qëllim humanitar e artistik.

më shumë...


FILLON EDICIONI I DYTE I FESTIVALIT ‘KOSOVA BRASS’


Në Amfiteatrin e Bibliotekës Universitare të Prishtinës, vjen edicioni i dytë i festivalit “Kosova Brass”. Ky edicion mbledh rreth vetës emra të njohur botëror dhe sjellë aktivitete të ndryshme.

më shumë...


BLERON CAKA E FITON KONKURSIN NDERKOMBETAR TE FOTOGRAFISE – PREFOTO


Fotografi nga Kosova, Bleron Caka, e ka fituar konkursin ndërkombëtar të fotografisë, PreFoto.

më shumë...


KOSOVA PRANOHET NE SEE CINEMA NETWORK


Kosova sapo iu bashkangjit rrjetit më të madh të fondeve të filmit në Ballkan, SEE Cinema Network.

më shumë...


HAPET THIRRJA PER SKENEN E VOGEL TE TEATRIT KOMBETAR TE KOSOVES


Teatri Kombëtar i Kosovës në kuadër të politikave të tij kulturore për zhvillimin e skenës teatrore në Kosovë ka vendosur që të zhvillojë një program të veçantë nëpërmes të së cilit do të ofrojë mundësi për artistët e lirë të realizojnë idetë dhe konceptet e tyre artistike.

më shumë...


< Prev 1 2 3 438 39 40 Next >