< Prev 1 2 331 32 33 Next >

“OLDTIMER FEST” ZBUKURON QYTETIN E PRIZREN-IT


Për të 12-ën herë me radhë u organizu festivali i njohur OldTimer Fest. Ky është një manifestim ndërkombëtar dhe tradicional. Festivali është hapur të shtunën më 15 korrik dhe zgjati deri të dielën më 16 korrik. Për të vazhduar dy ditë të tjera në Shqipëri. Vizitorët e shumtë, ia kanë msyrë Prizrenit, jo vetëm për ti parë bukuritë e këtij qyteti, por për ti shijuar nga afër makinat e rralla të cilat janë prezantu në këtë festival. Rreth 20 automjete të rralla dhe specifike u prezantuan në këtë festival, kurse kurreshtja dhe entuziazmi nga adhuruesit e veturave nuk ka munguar as në këtë edicion të festivalit.

më shumë...


FESTIVALI “INTO THE PARK” FILLON NE PEJE


Vera 2017, është e stërmbushur me festivale të ndryshme në vendin tonë. Kështu më 14 korrik në Pejë filloj edicioni i gjashtë i festivalit të muzikës “Into The Park”. Ky festival, përveç muzikës e përkrah edhe ambientin, sjell muzikë alternative dhe eksperimentale për personat që performojnë këtë vit.

më shumë...


MAKINA E PARE ELEKTRIKE NE KOSOVE NDERTOHET NGA 6 ANETARE 14-16 VJEC


Në korrik të vitit 2016, gjashtë krijues të rinj të qendrës BONEVET në Gjakovë, tre djem dhe tri vajza, të moshës 14 deri në 16-vjeçare, pas përfundimit të shumë orëve, klasave dhe projekteve, filluan realizimin e idesë së tyre për ndërtimin e një veture elektrike. Ata u udhëzuan dhe u udhëhoqën nga mentorët më me përvojë në qendër, mirëpo e gjithë vendimmarrja dhe puna për krijimin e këtij projekti ambicioz ra mbi supet e këtyre adoleshentëve.

më shumë...


FILLON "PRIFILMFEST"


Më 13 korrik filluar nga ora 20:00, është hapur në mënyrë solemne festivali PriFilmFest. Hapja solemne është mbajtur paralelisht në dy lokacione, në Teatrin Kombëtar të Kosovës, në prani të shumë figurave të njohura nga bota e artit, filmit e muzikës si dhe në Sheshin “Zahir Pajaziti”. Filmi i cili e hapi edicionin e nëntë të këtij festivali ishte “T’padashtun”, nga regjisori Edon Rizvanolli, i cili njëherit ishte premierë për vendin tonë, pasi që është shfaqur ditë më parë premierë botërore në Evropë. Gjatë mbarëvajtjes së festivalit, filmat do të shfaqën në lokacionet e hapura por edhe në kinemanë ABC dhe në Teatrin Kombëtar të Kosovës. Këtë vit, PriFilmFest sjell dhjetra premiera vendore dhe ndërkombëtare.

më shumë...


PERFUNDON ME SUKSES FESTIVALI I MUZIKES - NGOMFEST


Festivali i muzikës NGOMfest erdhi me edicionin e shtatë, i cili është organizuar për herë të dytë në kalanë e qytetit të Prizrenit. Gjatë datave 6-9 korrik NGOM-i solli një program të gjerë muzikor me artistë të huaj dhe vendor, të ndarë në dy skena. Sipas traditës, natën e parë kishte hip-hop, të dytën rock muzikë dhe nata e fundit muzikë elektronike.

më shumë...


BE DHE “LET’S DO IT” PASTROJNE PARKUN E GERMISE


Së bashku me të rinjtë e organizatës “Let’s Do It”, shefja e Bashkimit Evropian në Kosovë, Natalia Apostolova ditë më parë morri pjesë në aksionin e pastrimit të parkut të Gërmisë. Apostolova dha kontributin e saj për ti larguar mbeturinat në parkun e Gërmisë, të cilat, qytetarët e pandërgjegjëshëm e hodhën në këtë pjesë të kryeqytetit. Me këtë rast, Apostolova, bëri apel që mjedisi të mbrohet më shumë nga të gjithë banorët.

më shumë...


FILLON NDERTIMI I FUSHES SPORTIVE PER FEMIJET E FSHATIT PLESHINE


Në oborrin e një prej shkollave në Pleshinë, më 1 korrik ka filluar ndërtimi i fushës sportive e cila do të shërbej për nxënësit e kësaj shkolle. Gurthemelin për ndërtimin e kësaj fushe e vendosi kryetari i Komunës së Ferizajt, Muharrem Svarqa, së bashku me drejtuesit e shkollës, por edhe me bashkëpunëtore të tjerë. Pas vendosjes së gurthemelit drejtori i infrastrukturës Gafurr Ilazi tha se këto fusha sportive po ndërtohen në mënyre që të rinjtë të kenë sa më shumë mundsi t merren me sport.

më shumë...


SHPERBLEHEN 10 ESETE ME TE MIRA TE FEMIJEVE ME TEMEN ‘PSE E DUA AMERIKEN’


Shoqata “Miqtë e Amerikës” ka ndarë shpërblimet dhe mirënjohjet për fituesit e 10 eseve më të mira me temën “Pse e dua Amerikën”, ku me çmimin e parë u shpërblye Breror Rexha, çmimi i dytë i ka takuar Elona Zeqirit, ndërsa me çmimin e tretë u shpërblye Lekë Rama.

më shumë...


“ERDHLEZETI” NE PRISHTINE


“Erdhlezeti” është festival tashmë tradicional në Kosovë i cili mbledh qindra njerëz në kryeqytet gjatë ditës për të festuar ardhjen e verës dhe ikjen e dimrit.

më shumë...


TEATRI I PRIZRENIT MERR EMRIN E IKONES KINEMATOGRAFIKE ‘BEKIM FEHMIU’


Një ndër aktorët më të shquar jo vetëm i Ballkanit por edhe i Italisë dhe Amerikës. Ishte aktori me bukuri apolloniane dhe i talentuar si Orfeu, i respektuar dhe i dashur.

më shumë...


< Prev 1 2 331 32 33 Next >