Euro për Lituaninë

27.03.15 14:38


Lituania, është vendi i fundit Baltik që e ka futur euron si monedhë zyrtare në fillim të këtij viti. Shpresohet se ky ndryshim do të ndikojë në rritjen e ekonomisë por gjithashtu ekziston frika se kjo do të sjell edhe ngritjen e çmimeve.|


Pas dy vendeve fqinjë, Estonisë (2011) dhe Letonisë (2014) gjithashtu edhe Lituania nga 1 janari i është bashkuar zonës së euros. Republika Baltike është vendi i nëntëmbëdhjetë që bëhet pjesë e zonës së monedhës të përbashkët evropiane. 

Kushtet për futjen e euros ishin plotësuar në tërësi: Ekonomia e Lituanisë është përmirësuar pas krizës financiare të vitit 2008. Me e rritjen e parashikuar prej 2,9 për qind ajo është pjesë e ekonomive me rritje më të shpejtë në tërë Bashkimin Evropian (BE). Ministri i financave të Lituanisë, Rimantas Sadzius, thotë se po ashtu si më parë në Letoni dhe Estoni, rritja ekonomike përmes futjes së euros do të përfitojë dinamikë shtesë.

 

Përmes Euros më afër perëndimit

Kryeministri Algirdas Butkevicius e arsyeton anëtarësimin e Lituanisë në zonën monetare, jo vetëm me argumente ekonomike. Më saktë, përmes kësaj ai shpreson që të arrihet një përafrim më i madh me Perëndimin. Lituania është një anëtare e BE-së dhe NATO-së që nga viti 2004. Me futjen e euros, vendi dëshiron që si ekonomikisht po ashtu edhe politikisht të bëhet më e pavarur nga Rusia. Historia tregon se Rusët dhe Lituanët kanë qenë gjithmonë partnerë të ngushtë tregtarë. Megjithatë, që nga zhvillimet në Ukrainë duket se edhe Lituania, po ashtu si dy vendet e tjera baltike, me shqetësim po e shikojnë të ardhmen. Me futjen e euros kryeministri Butkevicius pret një hapje të mëtejshme të tregut drejt perëndimit dhe kështu të krijohen tregje të reja për produktet e Lituanisë.

 

Frika nga ngritja e çmimeve

Fakti se që tani e tutje njerëzit në Lituani nuk do të paguajnë më me litas, si quhej monedha kombëtare deri më 31.12.2014, por me euro, zgjon te disa qytetarë edhe frikë. Shumë njerëz kanë frikë nga rritja e çmimeve dhe konkurrencës nga kompanitë e huaja. Sipas sondazheve të fundit, vetëm 40 për qind e popullsisë ishin për futjen e euros. Për më tepër, shumë njerëz e lidhnin valutën litas me sovranitetin e tyre kombëtar. Dy herë në historinë e Lituanisë, ajo u zëvendësua nga një tjetër valutë e huaj. Por të paktën edhe në monedhat e reja euro do të shtypet emblema shtetërore e vendit si një simbol kombëtar. Kalorësi mbi kalë me shpatën e zhveshur dhe mburojën e ngritur e zbukuron për mbi 600 vjet, monedhën e Lituanisë. Për të ëmbëlsuar sadopak lamtumirën nga Litas, edhe një fabrikë çokollate ka menduar diçka shumë të veçantë: një çokollatë, në sipërfaqen së cilës është modeluar një banknotë e vjetër prej 20 litas.

 
Lajmet e Fundit

 1. “HARDH FEST - 2018”

      “Me pamje kah vneshtat” ishte motoja e festivalit tashmë tradicional “Hardh Fest” në Rahovec. Drejtor artistik i këtij festivali, z.Gardalin Shtavica, theksoi se edicioni i sivjetmë u mbajt nga 7 deri më 9 shtator. Gjatë këtij edicioni të “Hardh Fest” janë mbajtur aktivitete të shumta duke filluar me hapjen zyrtare të vjeljes së rrushit për të vazhduar me shpalljen e verëtarit më të mirë, ekspozitën “Hardh Expo” të organizuar nga Nahit Veseli, garat në vjeljen dhe shtrydhjen e rrushit për 3 ditë rresht. Ky edicion pati edhe disa risi si: “Hardh Kids” gjegjësisht aktivitetet për fëmijë, “Hardh Treni” ose udhëtimi me tren nga qyteti deri në Konak, “Hardh Bike” ose vizitat e vreshtave me biçikleta. Më pas u organizua edhe një paradë e mekanizmave bujqësore, nga më të vjetrat e deri te ato më të rejat, nga qendra e qytetit deri ne konak. Në ditën e tretë të festivalit u mbajt ora poetike te muzeu i qytetit dhe në konak u shpall mbretëresha e rrushit.

 2. KOLONIA ARTISTIKE E ARTISTEVE TE RINJ NE FERIZAJ

       Në Galerinë e Arteve në Ferizaj është hapur ekspozita e pikturave “Koloni e Artit”, si rezultat i punimeve të përfunduara në kuadër të "Javës së KFOR-it". Artistët e rinj nga të gjitha komunitetet në Kosovë, në korrik të këtij viti kanë pasur mundësinë që të shoqërohen dhe të komunikojnë përmes gjuhës universale, gjuhës së artit, dhe si rezultat i kësaj shoqërie ata ekspozuan punimet që i mbaruan përgjatë kësaj kolonie.

 3. DITA E BARAZISE SE FEMRAVE NE BONDSTEEL

  Të shtunen më 25.08.2018 në bazën amerikane Bondsteel u organizua Dita e Barazisë së Femrave. Me këtë rast përmes tregimeve personale të katër panelisteve u theksua rëndësia e barazisë gjinore.

 4. COURTOIS ‘NE GREVE’ NUK PARAQITET PER STERVITJE

  Kur kanë mbetur vetëm edhe dy ditë deri në mbylljen e afatit kalimtar në Ligën Angleze ekipi i Çelsit (Chelsea) është duke u përballur me një krizë të vogël. Kjo sepse, siç raportojnë mediat angleze, pa dhënë asnjë shpjegim dhe pa marrë leje portieri i tyre, Thibaut Courtois, nuk u paraqit për stërvitje.

 5. PER FAT TE KEQ, JO AJO POR ATA SHKUAN NE SHTEPI!

  Për herën e tretë me radhë Kroacia arriti që ta përmbys rezultatin dhe të dalë fituese në këtë botëror. Pas Danimarkës dhe Rusisë kësaj here radhën e pati kombëtarja e Anglisë e cila para se të fillonte ndeshja ishte favorite për shumicën e ekspertëve dhe tifozëve të futbollit.

Me Shume