Rrjetë i shpejtë për të gjithë

22.01.15 12:58


Në Kosovë po shënohen përparime: Operatori i telekomunikacionit Vala ka njoftuar për zgjerimin e rrjetit të tij mobil në standardin më të shpejtë 4G/LTE. Zgjerimi i rrjetit do të bëhet në tre hapa. Së pari, konsumatorëve do t’iu ofrohet ngritja në standardin 3G, me shpejtësi deri në 42 megabit për sekondë (Mbit/s). Pastaj, deri në fund të vitit, zonat urbane do të lidhen me rrjetin 4G/LTE. 

 

Kjo lidhje moderne dhe e fuqishme, deri në fund të gjysmës së parë të vitit 2015, do të shtrihet në 85 për qind të territorit të Kosovës. Me instalimin e rrjetit 4G/LTE, konsumatorët e rrjetit mobil në të ardhmen do të mund të lundrojnë në internet përmes celularëve me shpejtësi deri në 100 Mbit/s. Kjo paraqet një rritje 50-fish nga performanca aktuale që përdoret sipas standardit EDGE/GPRS.

Përgjegjës për zgjerimin e rrjetit do të jenë kompanitë Alcatel Lucent dhe Nokia Siemens Network Solutions. Për të realizuar standardin e ri të komunikimit Mobil sa më shpejt të jetë e mundur, të dy kompnaitë e njohura premtuan zgjerim të rrjetit në kohë rekord dhe pa vonesa. Pas njoftimit më të ri të Valës pritet që edhe operatorët tjerë mobil në Kosovë të zgjerojnë, në të ardhmen e afërt, rrjetet e tyre dhe të ofrojnë normat më të shpejta të transmetimit të të dhënave. Rrjedhimisht, populli i Kosovës së shpejti, edhe në pjesët më të largëta të vendit do të mund të thotë: T’i bashkohemi së ardhmes! Të përdorim internet me shpejtësi të lartë!

 
Lajmet e Fundit

 1. DRAMA SPANJOLLE 48 ORE PARA FILLIMIT TE BOTERORIT NE RUSI

  Vetëm pak më shumë se 24 orë para fillimit të Kampionatit Botëror në Rusi dhe dy ditë para ndeshjes vendimtare me Portugalinë, ekipi kombëtar i Spanjës është përfshirë në një krizë të papritur që i ngjan më shumë një seriali televiziv spanjoll se sa një prej favoritëve kryesor të botërorit të sivjetmë.

 2. XHERDAN SHAQIRI NE LIVERPUL?

  Sipas mediave angleze finalisti i sivjetmë i Ligës së Kampionëve Liverpuli është duke bërë përpjekje që të transferojë nga skuadra e Stoke City Xherdan Shaqirin. Mirëpo, kjo pritet që të ndodh pas përfundimit të Kupës së Botës.

 3. “FOLGORE NO LIMITS” PER HERE TE PARE NE KOSOVE

  Më 1 qershor 2018, në Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve në Kampin e KFOR-it “Villagio Italia” në qytetin piktoresk të Pejës, Grupi Luftarak Shumëkombësh Perëndim (MNBG-W) e mbajti Edicionin Ndërkombëtar të “Folgore No Limits” (Folgore Pa Kufij).

 4. MOMENTE NGA FESTA E PERVJETORIT TE 15-te TE REVISTES “FOR YOU”

  Redaksia e revistës “For You” i falënderon përzemërsisht të gjithë bashkëpunëtorët tanë që morën pjesë në ditëlindjen e revistës sonë. Njëherit, të gjithëve ju urojmë shëndet dhe punë të mbarë në të ardhmen me porosinë se të gjithë ju mund të llogaritni në bashkëpunimin tonë. Ne ju ftojmë që ta shikoni foto albumin tonë nga kjo ngjarje dhe që t’i shkarkoni fotot e juaja.

 5. ASTEROID 45687 Pranverahyseni = 200 EK 140

      Shpesh në bisedat tona private ne e kemi dëgjuar e mbase edhe kemi përmendur argumentin se e kemi të vështirë që të realizojmë diçka sepse mungojnë kushtet. Zonjusha Pranvera Hyseni, është një studente e re nga Vushtrria, e cila është shembull tipik pse ky argument nuk është aspak i qëndrueshëm. Znjsh. Hyseni studion për gjeografi në Universitetin e Prishtinës. Arsyeja pse ajo e ka zgjedhur këtë degë ndërlidhet me pasionin e saj të vërtetë: Astronominë.

Me Shume