Ju nuk jeni produkt!

14.01.15 14:40


Këtë të paktën garantojnë krijuesit e Ello, një rrjet i ri social, në prezantimin e tyre. Çfarë, një Facebook tjetër? Kjo, është sigurisht pyetja që jeni duke ia bërë vetes në këtë çast. Por, tregohuni të sinqertë për një çast. Cili prej jush mendon se është ide e mirë që t’ia jepni të gjitha të dhënat tuaja private një kompanie si Facebook, në mënyrë që ajo të mund të fitojë të holla nga ato? 

 

Pikërisht këtu do të fillojë Ello. Krijuesit e Ello - Paul Budnitz, Todd Berger, Lucian Föhr, Gabe Varela, Matthew Kitt, Jay Zeschin dhe Justin Gitlin  - ju garantojnë, se ky rrjet do të funksionojë pa reklama dhe pa pagesë. Natyrisht, një projekt si Ello megjithatë ka nevojë për të holla. Ato duhet të gjenerohen përmes funksionit shtesë me detyrim pagese, ku secili do të mund të vendos për vete, nëse dëshiron ta përdorë atë, apo jo. Disa sponsorë tashmë kanë investuar shuma më të mëdha në Ello. Këta natyrisht se duan të kenë fitim. Megjithatë themeluesit sigurojnë se nuk do t’i ndryshojnë parimet e tyre.  

Sido që do të duken vendimet në të ardhmen, një gjë është tërësisht e sigurt: Pa përdorues edhe Ello do të zhduket në harresë. Është në dorën tuaj që të bëheni pjesë e një komuniteti të ri që është në rritje e sipër. Nuk Ju kushton pra (deri më tani) asgjë që ta shikoni.

 

Por momentalisht janë dy pengesa, të cilat duhet të tejkalohen. Rrjetit Ello momentalisht mund t’i bashkoheni vetëm me anë të një ftese. Për këtë Ju duhet të regjistroheni në www.ello.co dhe pastaj thjesht të pritni. Pengesa e dytë është gjuha. Ello deri tani ekziston vetëm në anglisht.

Në rast se ia dilni që ta merrni një ftesë, Ju megjithatë nuk duhet të prisni tepër prej tij, sepse Ello ende është në strukturim e sipër. Mundësitë shtesë, siç i njihni ndoshta prej Facebook-ut, do t’i shtohen në mënyrë graduale.

 
Lajmet e Fundit

 1. “HARDH FEST - 2018”

      “Me pamje kah vneshtat” ishte motoja e festivalit tashmë tradicional “Hardh Fest” në Rahovec. Drejtor artistik i këtij festivali, z.Gardalin Shtavica, theksoi se edicioni i sivjetmë u mbajt nga 7 deri më 9 shtator. Gjatë këtij edicioni të “Hardh Fest” janë mbajtur aktivitete të shumta duke filluar me hapjen zyrtare të vjeljes së rrushit për të vazhduar me shpalljen e verëtarit më të mirë, ekspozitën “Hardh Expo” të organizuar nga Nahit Veseli, garat në vjeljen dhe shtrydhjen e rrushit për 3 ditë rresht. Ky edicion pati edhe disa risi si: “Hardh Kids” gjegjësisht aktivitetet për fëmijë, “Hardh Treni” ose udhëtimi me tren nga qyteti deri në Konak, “Hardh Bike” ose vizitat e vreshtave me biçikleta. Më pas u organizua edhe një paradë e mekanizmave bujqësore, nga më të vjetrat e deri te ato më të rejat, nga qendra e qytetit deri ne konak. Në ditën e tretë të festivalit u mbajt ora poetike te muzeu i qytetit dhe në konak u shpall mbretëresha e rrushit.

 2. KOLONIA ARTISTIKE E ARTISTEVE TE RINJ NE FERIZAJ

       Në Galerinë e Arteve në Ferizaj është hapur ekspozita e pikturave “Koloni e Artit”, si rezultat i punimeve të përfunduara në kuadër të "Javës së KFOR-it". Artistët e rinj nga të gjitha komunitetet në Kosovë, në korrik të këtij viti kanë pasur mundësinë që të shoqërohen dhe të komunikojnë përmes gjuhës universale, gjuhës së artit, dhe si rezultat i kësaj shoqërie ata ekspozuan punimet që i mbaruan përgjatë kësaj kolonie.

 3. DITA E BARAZISE SE FEMRAVE NE BONDSTEEL

  Të shtunen më 25.08.2018 në bazën amerikane Bondsteel u organizua Dita e Barazisë së Femrave. Me këtë rast përmes tregimeve personale të katër panelisteve u theksua rëndësia e barazisë gjinore.

 4. COURTOIS ‘NE GREVE’ NUK PARAQITET PER STERVITJE

  Kur kanë mbetur vetëm edhe dy ditë deri në mbylljen e afatit kalimtar në Ligën Angleze ekipi i Çelsit (Chelsea) është duke u përballur me një krizë të vogël. Kjo sepse, siç raportojnë mediat angleze, pa dhënë asnjë shpjegim dhe pa marrë leje portieri i tyre, Thibaut Courtois, nuk u paraqit për stërvitje.

 5. PER FAT TE KEQ, JO AJO POR ATA SHKUAN NE SHTEPI!

  Për herën e tretë me radhë Kroacia arriti që ta përmbys rezultatin dhe të dalë fituese në këtë botëror. Pas Danimarkës dhe Rusisë kësaj here radhën e pati kombëtarja e Anglisë e cila para se të fillonte ndeshja ishte favorite për shumicën e ekspertëve dhe tifozëve të futbollit.

Me Shume