Historia nuk mund të jetë më emocionuese

14.01.15 14:30


Amerika e Veriut në vitet 1860: Një periudhë e konfrontimit mizor; koha e Luftës Civile Amerikane. Veriu dhe jugu ofrojnë beteja të pamëshirshme. Përkrahësit e skllavërisë në shtetet jugore janë duke luftuar kundër shteteve kundërshtare të veriut. Nga fundi i vitit 1864 lufta civile është para përfundimit. Konfederata e Jugut është dobësuar ushtarakisht dhe ekonomikisht, Abraham Lincoln - president i Veriut dhe kundërshtar i vendosur i skllavërisë - është konfirmuar së fundmi në postin e tij. 

 

Ai dëshiron të përfundojë me ligj shtypjen e njerëzve të zinj dhe të fitojë luftën sa më shpejtë që të jetë e mundur. Megjithatë, shumica në parlament është e pavendosur; shumë prej parlamentarëve hezitojnë apo kanë frikë nga pasojat e ligjit. E as jugu nuk është mundur plotësisht. Për presidentin fillon një periudhë rraskapitëse e negociatave dhe manovrimit taktik. Një kohë e konfrontimit të fshehtë dhe të hapur. Suksesi ose humbja e tij vendosë për të ardhmen e një kombi të tërë - por armiqtë e tij janë të gatshëm për çdo gjë.

Lincoln është një film mbresëlënës që hyn nën lëkurën tuaj. Në mënyrë mbresëlënëse regjisori Steven Spielberg ka inskenuar një padrejtësi tronditëse, e cila përjetohet nga afrikan-amerikanët e shekullit të 19-të. Regjisori me shkathtësi ndërton tensionin, i cili bashkudhëton me shikuesin deri në minutën e fundit. Nuk janë vetëm skenari dhe regjia e veprës së shpërblyer me dy Oskar që na bindin por, edhe yjet - Daniel Day-Lewis, Tommy Lee Jones, Joseph Gordon Levitt dhe Sally Field – të cilët shkëlqejnë në rolet e tyre para kamerave.

Lincoln është një film për luftën, lirinë dhe kundër shtypjes. Mbi të gjitha, ky film është një mësim emocionues 150 minutësh i mbushur me befasi të historisë. Një film që çdo dashamirës filmi duhet patjetër ta shikoj!
Lajmet e Fundit

 1. “HARDH FEST - 2018”

      “Me pamje kah vneshtat” ishte motoja e festivalit tashmë tradicional “Hardh Fest” në Rahovec. Drejtor artistik i këtij festivali, z.Gardalin Shtavica, theksoi se edicioni i sivjetmë u mbajt nga 7 deri më 9 shtator. Gjatë këtij edicioni të “Hardh Fest” janë mbajtur aktivitete të shumta duke filluar me hapjen zyrtare të vjeljes së rrushit për të vazhduar me shpalljen e verëtarit më të mirë, ekspozitën “Hardh Expo” të organizuar nga Nahit Veseli, garat në vjeljen dhe shtrydhjen e rrushit për 3 ditë rresht. Ky edicion pati edhe disa risi si: “Hardh Kids” gjegjësisht aktivitetet për fëmijë, “Hardh Treni” ose udhëtimi me tren nga qyteti deri në Konak, “Hardh Bike” ose vizitat e vreshtave me biçikleta. Më pas u organizua edhe një paradë e mekanizmave bujqësore, nga më të vjetrat e deri te ato më të rejat, nga qendra e qytetit deri ne konak. Në ditën e tretë të festivalit u mbajt ora poetike te muzeu i qytetit dhe në konak u shpall mbretëresha e rrushit.

 2. KOLONIA ARTISTIKE E ARTISTEVE TE RINJ NE FERIZAJ

       Në Galerinë e Arteve në Ferizaj është hapur ekspozita e pikturave “Koloni e Artit”, si rezultat i punimeve të përfunduara në kuadër të "Javës së KFOR-it". Artistët e rinj nga të gjitha komunitetet në Kosovë, në korrik të këtij viti kanë pasur mundësinë që të shoqërohen dhe të komunikojnë përmes gjuhës universale, gjuhës së artit, dhe si rezultat i kësaj shoqërie ata ekspozuan punimet që i mbaruan përgjatë kësaj kolonie.

 3. DITA E BARAZISE SE FEMRAVE NE BONDSTEEL

  Të shtunen më 25.08.2018 në bazën amerikane Bondsteel u organizua Dita e Barazisë së Femrave. Me këtë rast përmes tregimeve personale të katër panelisteve u theksua rëndësia e barazisë gjinore.

 4. COURTOIS ‘NE GREVE’ NUK PARAQITET PER STERVITJE

  Kur kanë mbetur vetëm edhe dy ditë deri në mbylljen e afatit kalimtar në Ligën Angleze ekipi i Çelsit (Chelsea) është duke u përballur me një krizë të vogël. Kjo sepse, siç raportojnë mediat angleze, pa dhënë asnjë shpjegim dhe pa marrë leje portieri i tyre, Thibaut Courtois, nuk u paraqit për stërvitje.

 5. PER FAT TE KEQ, JO AJO POR ATA SHKUAN NE SHTEPI!

  Për herën e tretë me radhë Kroacia arriti që ta përmbys rezultatin dhe të dalë fituese në këtë botëror. Pas Danimarkës dhe Rusisë kësaj here radhën e pati kombëtarja e Anglisë e cila para se të fillonte ndeshja ishte favorite për shumicën e ekspertëve dhe tifozëve të futbollit.

Me Shume